OPOPATRZ, POPATRZ! [edu]

OPOPATRZ, POPATRZ! to cykl zupełnie nowych działań w OP ENHEIM, skierowany do młodszej części publiczności i rodzin, towarzyszący wystawie “Air Wants to Go”. Dominika Lejmana, który przygotowany został przez Magdalenę Kreis – twórczynię, edukatorkę i animatorkę . Na sześć spotkań złożą się trzy rodzaje aktywności: OPowieści, czyli rodzinne czytanki dla najmłodszych i ich opiekunów, OPóźnej porze – wieczorne spotkania twórcze o charakterze interdyscyplinarnym oraz OPrzestrzeni – spacery przestrzenne dla młodzieży.

Pomysłodawczynią i kuratorką projektu jest Magdalena Kreis – twórczyni, edukatorka, animatorka, która od ponad 10 lat tworzy autorskie projekty w obszarze sztuki współczesnej i dizajnu. ,Współpracuje z instytucjami kultury we Wrocławiu i podróżuje po całej Polsce, realizując działania warsztatowe oraz projekty wystawiennicze. Współtworzy niezależną przestrzeń wystawienniczą ZŁOTY KIOSK, inicjuje i koordynuje prace nad kolejnymi numerami osiedlowego magazynu artystycznego ZIN OŁBIN, działa w ramach komitetu edukacyjnego Sympozjum Wrocław 70/20, pracuje nad programem aktywności z obszaru mediacji sztuki będącym częścią Sapporo International Art Festival.


______


Warsztaty poprowadzą wrocławscy artyści i edukatorzy:

Karina Marusińska – artystka interdyscyplinarna, projektantka ceramiki, nauczycielka akademicka, animatorka społeczno-kulturalna. Współtworzyła grupę projektową Wzorowo (2008-2014). Należy do kolektywu Food Think Tank (od 2014) i grupy performerskiej Łuhuu! (od 2005). Jest wielokrotną stypendystką (m. in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Wrocławia) oraz laureatką nagród (m. in. Talent Trójki Polskiego Radia, Warto Gazety Wyborczej, Make me! Łódź Design, Przeglądu Sztuki Survival 14, Nagrody Rektora ASP Wrocław).

Agnieszka Kulińska
– aktorka, podagożka. Absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu – Wydział Aktorski. Od 1999 roku związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Prowadziła wiele warsztatów i zajęć teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży i dorosłych w Polsce (m.in. MDK Wrocław-Krzyki, SDK Pegaz Głogów, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, CKW-Zachód we Wrocławiu, Gim. nr 14 we Wrocławiu, Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii we Wrocławiu, Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie oraz we Wrocławskim Teatrze Pantomimy) i za granicą (Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii).

Sebastian Siepietowski
–  projektant, grafik, animator kultury, scenograf. Inżynier architekt po Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Policealnego Studium Animatorów Kultury SKiBA we Wrocławiu oraz dyplomant kierunku Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Absolwent Akademii Teatru Alternatywnego. Współpracuje projektowo i warsztatowo z Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu, prowadząc zajęcia z dziećmi w kraju i za granicą. Od 2016 roku członek grupy Cloud Theater, pod skrzydłami której rozwija nową formę artystycznej komunikacji – żyjący rysunek.

Natalia Gołubowska
– absolwentka Mediacji Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu z tytułem Najlepszego Dyplomu w 2014 roku. Czynnie reprezentuje grupę mediatorów sztuki. Z zawodu krytyczka, kuratorka, projektantka szkła. W swoich działaniach łączy pasję tworzenia i potrzebę funkcjonowania w grupie. Zajmuje się edukacją artystyczną i tworzy projekty zaangażowane społecznie, realizując m.in. autorski program readaptacyjny na terenie Zakładu Karnego w Wołowie. Obecnie menadżerka Pracowni Komuny Paryskiej 45 oraz Strefy Kultury Wrocław. Współpracuje z Muzeum Współczesnym Wrocław.

Jan Pelczar
– dziennikarz Radia RAM. Współpracuje też z „Dużym Formatem” i „Przekrojem”. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowany do nagrody Grand Press.

Tomasz Opania
– absolwent PWSSP we Wrocławiu, gdzie zrealizował dyplom w zakresie rzeźby w pracowni profesora Leona Podsiadłego. W latach 1994-1996 studiował w École Supérieure d’Arts Visuels w Genewie w pracowniach Alaina Zubera i Setsuko Nagasawy. W latach 2012-2014 kierownik Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performancem oraz działaniami w przestrzeni publicznej.

Harmonogram:

08.11, godz. 11:00
OPowieści | Kto Ty jesteś? + Ala ma kota. A Ali?
Rodzinne czytanki | Grupa wiekowa: 0-10 lat + rodzice
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Agnieszka Kulińska

● 21.11, godz. 18:00
OPóźnej porze | Światło, cień, opowieść
Wieczorne warsztaty twórcze | Grupa wiekowa: 7-12 lat
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Sebastian Siepietowski

● 28.11, godz. 18:00
OPóźnej porze | Kratki, płotki, granice
Wieczorne warsztaty twórcze | Grupa wiekowa: 7–12 lat
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Natalia Gołubowska

● 29.11, godz. 11:00
OPowieści | Wszyscy się liczą + Egaliterra
Rodzinne czytanki | Grupa wiekowa: 0-10 lat + rodzice
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Jan Pelczar

● 06.12, godz. 12:00
OPrzestrzeni | Spacer po warstwach
Spacer przestrzenny | Grupa wiekowa: 13-18 lat
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadzący: Tomasz Opania


● 13.12, godz. 12:00
OPrzestrzeni | Splecione światy
Spacer przestrzenny | Grupa wiekowa: 13-18 lat
Miejsce: OP ENHEIM, Galeria, I p.
Prowadząca: Karina Marusińska


Na wszystkie wydarzenia z cyklu wstęp wolny.
Zapisy: visit@openheim.org.

Więcej informacji: LINK


Program dofinansowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław w ramach programu „Wrocławska Strategia na rzecz Dialogu Międzykulturowego" 2018-2022 www.wroclaw.pl